Skip Content
U.S. Flag
  
  

Post Employment Lobbying Restrictions (2020)


Section 103 of HLOGA requires the Secretary of the Senate to notify Members and certain employees separating from the Senate about their post-employment lobbying contacts with the Senate and to post information contained in the notice on the Internet.
 
The table below reflects the names of those individuals who have separated from the Senate, the office in which they were employed, the beginning date of restriction, and the end date of restriction.
 
Updated twice a month (every pay period). XML   
 
   NAME   OFFICE   RESTRICTION PERIOD
Start DateEnd Date
Abbott, Steven WSENATOR COLLINS03/04/202003/03/2021
Ball, Daniel RCOMMERCE, SCIENCE & TRANS (R)01/06/202001/05/2021
Beares, Ellen SteinCOMMERCE, SCIENCE & TRANS (R)03/31/202003/30/2021
Berntsen, Laura COMMITTEE ON FINANCE (D)02/07/202002/06/2021
Broitman, Elana SENATOR GILLIBRAND02/22/202002/21/2021
Burke, Elizabeth ASENATOR MURRAY02/15/202002/14/2021
Busby, Amber COMMITTEE ON APPROPRIATIONS03/28/202003/27/2021
Chapman, Thomas BCOMMERCE, SCIENCE & TRANS (D)01/06/202001/05/2021
Dearborn, John ENERGY & NATURAL RESOURCES (R)03/23/202003/22/2021
Deeble, Eric JSENATOR GILLIBRAND01/18/202001/17/2021
Frey, Bridgett DSENATOR VAN HOLLEN01/11/202001/10/2021
Gaydos, M ColleenCOMMITTEE ON APPROPRIATIONS01/25/202001/24/2021
Gleason, Christina SENATOR COONS01/22/202001/21/2021
Gorman, Karen PSELECT COMMITTEE ON ETHICS03/17/202003/16/2021
Guilbeau, Michelle LSENATOR KENNEDY (J)02/02/202002/01/2021
Hall, Christopher CCOMMITTEE ON APPROPRIATIONS02/08/202002/07/2021
Hechavarria, Adam JSENATOR YOUNG02/22/202002/21/2021
Isakson, Johnny SENATOR ISAKSON (GA)01/01/202012/31/2021
Joseph, Avenel D ESENATOR MARKEY03/03/202003/02/2021
Kerber, Jacqueline KARMED SERVICES (R)03/09/202003/08/2021
Khosla, A JayMAJORITY LEADER CONSULTANTS(R)03/01/202002/28/2021
Kilpatrick, Martin ESENATOR ISAKSON 03/01/202002/28/2021
Lewis, Ashley MBANKING, HOUSING & URB AFF (D)02/08/202002/07/2021
McLean, Sean LachlanSENATOR CRUZ03/17/202003/16/2021
Mitchell, Whitney HSENATOR GILLIBRAND02/08/202002/07/2021
Odato, Laura RSENATOR MCSALLY03/28/202003/27/2021
Oman, Eric ECOMMITTEE ON FINANCE (R)01/03/202001/02/2021
Pankuch, Anthony BARMED SERVICES (R)03/09/202003/08/2021
Paz, Carlos MINORITY POLICY COMMITTEE (D)01/16/202001/15/2021
Reece, Adam VETERANS AFFAIRS (R)03/08/202003/07/2021
Riley, Sean MSENATOR JOHNSON (WI)02/02/202002/01/2021
Riordan, John SARMED SERVICES (R)03/23/202003/22/2021
Riplinger, Scott ASENATOR CRAPO02/15/202002/14/2021
Robb, Karen ASENATOR VAN HOLLEN03/01/202002/28/2021
Robinson, Preston WSENATOR KENNEDY (J)02/02/202002/01/2021
Roumel, Eleni MVICE PRESIDENT 02/26/202002/25/2021
Russell, Patricia SENATOR BOOKER03/14/202003/13/2021
Sajery, Algene SENATOR CARDIN03/06/202003/05/2021
Stoskopf, Gerald WAGRICULTURE,NUTRI & FOREST (R)02/03/202002/02/2021
Venuto Perez, Sarah ENERGY & NATURAL RESOURCES (D)01/04/202001/03/2021
Walgren, Howard LCOMMITTEE ON APPROPRIATIONS03/28/202003/27/2021
Workman, Jillian RVETERANS AFFAIRS (R)03/02/202003/01/2021


 

The Public Disclosure index provides information about filing and researching lobby records.