U.S. Flag
  
  

Nominations Withdrawn


The following Executive Nominations were withdrawn by the President during the current Congress.
XML


2019-06-12 PN98 Overseas Private Investment Corporation

Louis DeJoy, of North Carolina, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2020. Received message of withdrawal of nomination from the President.


2019-06-12 PN52 Department of Commerce

Jeffrey Nadaner, of Maryland, to be an Assistant Secretary of Commerce. Received message of withdrawal of nomination from the President.


2019-06-05 PN91 United States International Trade Commission

Amy Karpel, of Washington, to be a Member of the United States International Trade Commission for the remainder of the term expiring June 16, 2020. Received message of withdrawal of nomination from the President.


2019-05-23 PN176 Department of Labor

Scott A. Mugno, of Pennsylvania, to be an Assistant Secretary of Labor. Received message of withdrawal of nomination from the President.


2019-04-11 PN6 Department of State

Robert Williams, of Virginia, to be Assistant Secretary of State for South Asian Affairs. Received message of withdrawal of nomination from the President.


2019-04-10 PN112 Department of State

Kate Marie Byrnes, of Florida, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Macedonia. Received message of withdrawal of nomination from the President.


2019-04-04 PN191 Department of Homeland Security

Ronald D. Vitiello, of Illinois, to be an Assistant Secretary of Homeland Security. Received message of withdrawal of nomination from the President.


2019-03-05 PN190 United States Postal Service

Calvin R. Tucker, of Pennsylvania, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2023. Received message of withdrawal of nomination from the President.


2019-02-12 PN189 Merit Systems Protection Board

Andrew F. Maunz, of Ohio, to be a Member of the Merit Systems Protection Board for the term of seven years expiring March 1, 2025. Received message of withdrawal of nomination from the President.