Skip Content
U.S. Flag
  
  

Nominations in Committee (Civilian)


This document identifies civilian nominations submitted by the President to the Senate for confirmation during the current congress and that are currently undergoing committee consideration. The nominations are listed by committee and in reverse chronological order based on the referral date.
XML


Agriculture, Nutrition, and Forestry

2019-02-12 PN388 Farm Credit Administration

Rodney K. Brown, of California, to be a Member of the Farm Credit Administration Board, Farm Credit Administration, for a term expiring October 13, 2024.


Armed Services

2019-07-22 PN970 Department of Defense

Lisa W. Hershman, of Indiana, to be Chief Management Officer of the Department of Defense.


2019-06-26 PN900 Department of Defense

Dana S. Deasy, of Virginia, to be Chief Information Officer of the Department of Defense.


2019-01-17 PN200 Defense Nuclear Facilities Safety Board

Thomas A. Summers, of Pennsylvania, to be a Member of the Defense Nuclear Facilities Safety Board for a term expiring October 18, 2020.


2019-01-16 PN45 Defense Nuclear Facilities Safety Board

Lisa Vickers, of Texas, to be a Member of the Defense Nuclear Facilities Safety Board for a term expiring October 18, 2021.


2019-01-16 PN44 Defense Nuclear Facilities Safety Board

Jessie Hill Roberson, of Virginia, to be a Member of the Defense Nuclear Facilities Safety Board for a term expiring October 18, 2023.


2019-01-16 PN42 Defense Nuclear Facilities Safety Board

Joseph Bruce Hamilton, of Texas, to be a Member of the Defense Nuclear Facilities Safety Board for a term expiring October 18, 2022.


Banking, Housing, and Urban Affairs

2019-04-11 PN612 Department of Commerce

Nazak Nikakhtar, of Maryland, to be Under Secretary of Commerce for Industry and Security.


2019-02-27 PN389 Department of Commerce

Ian Paul Steff, of Indiana, to be Assistant Secretary of Commerce and Director General of the United States and Foreign Commercial Service.


Commerce, Science, and Transportation

2019-07-17 PN963 National Transportation Safety Board

Robert L. Sumwalt III, of South Carolina, to be Chairman of the National Transportation Safety Board for a term of three years.


2019-06-24 PN886 National Transportation Safety Board

Michael Graham, of Kansas, to be a Member of the National Transportation Safety Board for a term expiring December 31, 2025.


2019-06-12 PN851 Federal Maritime Commission

Carl Whitney Bentzel, of Maryland, to be a Federal Maritime Commissioner for the term expiring June 30, 2024.


2019-05-14 PN770 Amtrak Board of Directors

Theodore Rokita, of Indiana, to be a Director of the Amtrak Board of Directors for the remainder of the term expiring January 3, 2021.


2019-04-04 PN563 Executive Office of the President

Michael J.K. Kratsios, of South Carolina, to be an Associate Director of the Office of Science and Technology Policy.


2019-02-27 PN389 Department of Commerce

Ian Paul Steff, of Indiana, to be Assistant Secretary of Commerce and Director General of the United States and Foreign Commercial Service.


2019-01-09 PN21 National Transportation Safety Board

Jennifer L. Homendy, of Virginia, to be a Member of the National Transportation Safety Board for a term expiring December 31, 2024.


2019-01-09 PN20 National Transportation Safety Board

Michael Graham, of Kansas, to be a Member of the National Transportation Safety Board for a term expiring December 31, 2020.


Energy and Natural Resources

2019-06-18 PN863 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

David Skeel, of Pennsylvania, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN862 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Ana Matosantos, of California, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN861 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Jose R. Gonzalez, of New York, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN860 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Arthur J. Gonzalez, of New York, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN859 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Carlos M. Garcia, of Massachusetts, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN858 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Jose Baldomero Carrion, of Puerto Rico, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN857 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Andrew George Biggs, of Oregon, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


Environment and Public Works

2019-07-22 PN971 Chemical Safety and Hazard Investigation Board

Katherine Andrea Lemos, of California, to be Chairperson of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years.


2019-07-17 PN964 Department of the Interior

Aurelia Skipwith, of Indiana, to be Director of the United States Fish and Wildlife Service.


2019-06-24 PN887 Chemical Safety and Hazard Investigation Board

Katherine Andrea Lemos, of California, to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years.


Finance

2019-05-23 PN795 Department of the Treasury

Brent James McIntosh, of Michigan, to be an Under Secretary of the Treasury.


2019-05-23 PN794 Department of the Treasury

Brian Callanan, of New Jersey, to be General Counsel for the Department of the Treasury.


2019-02-06 PN366 United States Tax Court

Mark Van Dyke Holmes, of New York, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years.


2019-02-06 PN365 United States Tax Court

Travis Greaves, of the District of Columbia, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years.


2019-01-16 PN93 Social Security Administration

Andrew M. Saul, of New York, to be Commissioner of Social Security for the term expiring January 19, 2019.


2019-01-16 PN86 Social Security Administration

David Fabian Black, of North Dakota, to be Deputy Commissioner of Social Security for the term expiring January 19, 2019.


2019-01-09 PN23 Department of the Treasury

Geoffrey William Seiji Okamoto, of California, to be Deputy Under Secretary of the Treasury.


Foreign Relations

2019-07-22 PN972 United States International Development Finance Corporation

Adam Seth Boehler, of Louisiana, to be Chief Executive Officer of the United States International Development Finance Corporation.


2019-07-17 PN967 Department of State

Sung Y. Kim, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Indonesia.


2019-07-17 PN966 Department of State

Michael George DeSombre, of Illinois, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Thailand.


2019-07-17 PN965 Department of State

Carmen G. Cantor, of Puerto Rico, a Career Member of the Senior Executive Service, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Federated States of Micronesia.


2019-07-08 PN902 Department of State

Yuri Kim, of Guam, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Albania.


2019-06-24 PN891 Department of State

Leslie Meredith Tsou, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Sultanate of Oman.


2019-06-24 PN890 Department of State

Herro Mustafa, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Bulgaria.


2019-06-24 PN889 Department of State

Mary Beth Leonard, of Massachusetts, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Federal Republic of Nigeria.


2019-06-24 PN888 Department of State

Anthony F. Godfrey, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Serbia.


2019-06-05 PN834 Department of State

Kelley Eckels Currie, of Georgia, to be Ambassador at Large for Global Women's Issues.


2019-05-23 PN796 Department of State

Erin Elizabeth McKee, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Independent State of Papua New Guinea, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Solomon Islands and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Vanuatu.


2019-05-21 PN791 Foreign Service

Nominations beginning Sonja Joy Andersen, and ending Sandra M. Zuniga Guzman, which 68 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on May 21, 2019.


2019-05-21 PN790 Foreign Service

Nominations beginning Vanessa L. Adams, and ending Lyndsey K. Yoshino-Spencer, which 81 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on May 21, 2019.


2019-05-21 PN789 Foreign Service

Nominations beginning Allison Margaret Bartels, and ending Yang Q. Zhou, which 117 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on May 21, 2019.


2019-05-21 PN788 Foreign Service

Nominations beginning Jennifer Ann Amos, and ending Michael L. Mahoney, which 103 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on May 21, 2019.


2019-05-21 PN787 Foreign Service

Nominations beginning Uchenna Nnayelugo Agu, and ending Jaime Alber Zea Cifuentes, which 265 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on May 21, 2019.


2019-05-21 PN786 Foreign Service

Nominations beginning Melissa McInnis, and ending Marixell Garcia, which 12 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on May 21, 2019.


2019-05-21 PN785 Foreign Service

Nominations beginning James J. Higgiston, and ending Bobby G. Richey, Jr., which 2 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on May 21, 2019.


2019-05-14 PN771 Department of State

John Leslie Carwile, of Maryland, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Latvia.


2019-05-06 PN716 Department of State

Jessica E. Lapenn, of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Representative of the United States of America to the African Union, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.


2019-05-06 PN715 Department of State

Philip S. Goldberg, of the District of Columbia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Ambassador, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Colombia.


2019-05-02 PN713 Department of State

Kelly Craft, of Kentucky, to be Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations during her tenure of service as Representative of the United States of America to the United Nations.


2019-05-02 PN712 Department of State

Kelly Craft, of Kentucky, to be the Representative of the United States of America to the United Nations, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, and the Representative of the United States of America in the Security Council of the United Nations.


2019-05-02 PN703 Department of State

Roxanne Cabral, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of the Marshall Islands.


2019-04-11 PN617 Department of State

Morse H. Tan, of Illinois, to be Ambassador at Large for Global Criminal Justice.


2019-04-11 PN616 Department of State

Jonathan R. Cohen, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Arab Republic of Egypt.


2019-04-11 PN614 United States Agency for International Development

Michelle A. Bekkering, of the District of Columbia, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development.


2019-04-10 PN609 Foreign Service

Nominations beginning Christine Byrne, and ending Robert Mason, which 2 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on April 10, 2019.


2019-04-10 PN608 Foreign Service

Nomination for William S. Martin, which nomination was received by the Senate and appeared in the Congressional Record on April 10, 2019.


2019-04-10 PN606 Foreign Service

Nominations beginning Derrick Scott Brown, and ending V. Kate Somvongsiri, which 16 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on April 10, 2019.


2019-04-10 PN605 Foreign Service

Nominations beginning Jennifer M. Adams, and ending Sarah-Ann Lynch, which 6 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on April 10, 2019.


2019-04-04 PN565 Department of State

Richard B. Norland, of Iowa, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Libya.


2019-04-04 PN564 United States Agency for International Development

Alma L. Golden, of Texas, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development.


2019-03-26 PN523 Department of State

Christopher Landau, of Maryland, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the United Mexican States.


2019-03-11 PN505 International Bank for Reconstruction and Development

Jennifer D. Nordquist, of Virginia, to be United States Executive Director of the International Bank for Reconstruction and Development for a term of two years.


2019-03-11 PN504 Department of State

John Linder, of Georgia, to be Representative of the United States of America to the Association of Southeast Asian Nations, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.


2019-03-05 PN447 Inter-American Development Bank

Andeliz N. Castillo, of New York, to be United States Alternate Executive Director of the Inter-American Development Bank.


2019-01-16 PN148 Department of State

Adrian Zuckerman, of New Jersey, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Romania.


2019-01-16 PN145 Department of State

Christine J. Toretti, of Pennsylvania, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Malta.


2019-01-16 PN136 Department of State

Leandro Rizzuto, of New Jersey, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Barbados, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Federation of Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Antigua and Barbuda, the Commonwealth of Dominica, Grenada, and Saint Vincent and the Grenadines.


2019-01-16 PN135 Department of State

John Rakolta, Jr., of Michigan, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the United Arab Emirates.


2019-01-16 PN134 Broadcasting Board of Governors

Michael Pack, of Maryland, to be Chief Executive Officer of the Broadcasting Board of Governors for the term of three years.


2019-01-16 PN132 Department of State

Ronald Mortensen, of Utah, to be an Assistant Secretary of State (Population, Refugees, and Migration).


2019-01-16 PN131 Department of State

Lana J. Marks, of Florida, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of South Africa.


2019-01-16 PN130 Department of State

Doug Manchester, of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Commonwealth of The Bahamas.


2019-01-16 PN128 Trade and Development Agency

Darrell E. Issa, of California, to be Director of the Trade and Development Agency.


2019-01-16 PN121 Department of State

David T. Fischer, of Michigan, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Morocco.


2019-01-16 PN115 United States Agency for International Development

Mina Chang, of Texas, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development.


2019-01-16 PN110 United Nations

Andrew P. Bremberg, of Virginia, to be Representative of the United States of America to the Office of the United Nations and Other International Organizations in Geneva, with the rank of Ambassador.


2019-01-16 PN107 Department of State

Marshall Billingslea, of Virginia, to be an Under Secretary of State (Civilian Security, Democracy, and Human Rights).


2019-01-16 PN106 Department of State

Pamela Bates, of Virginia, to be Representative of the United States of America to the Organization for Economic Cooperation and Development, with the rank of Ambassador.


2019-01-03 PN4 Department of State

Richard K. Bell, of Pennsylvania, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Cote d'Ivoire.


Homeland Security and Governmental Affairs

2019-06-12 PN852 Postal Regulatory Commission

Ashley Jay Elizabeth Poling, of North Carolina, to be a Commissioner of the Postal Regulatory Commission for a term expiring November 22, 2024.


2019-05-23 PN798 The Judiciary

Elizabeth J. Shapiro, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.


2019-05-06 PN717 The Judiciary

Andrea L. Hertzfeld, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.


2019-05-02 PN705 The Judiciary

Deborah J. Israel, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.


2019-05-02 PN704 The Judiciary

Joshua A. Deahl, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the District of Columbia Court of Appeals for the term of fifteen years.


2019-04-29 PN630 Postal Regulatory Commission

Ann C. Fisher, of the District of Columbia, to be a Commissioner of the Postal Regulatory Commission for a term expiring October 14, 2024.


2019-04-11 PN615 Federal Labor Relations Authority

Catherine Bird, of Texas, to be General Counsel of the Federal Labor Relations Authority for a term of five years.


2019-03-11 PN508 The Judiciary

Shana Frost Matini, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.


2019-03-11 PN507 The Judiciary

Rainey R. Brandt, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.


2019-02-25 PN410 Department of Homeland Security

Chad F. Wolf, of Virginia, to be Under Secretary for Strategy, Policy, and Plans, Department of Homeland Security.


2019-01-16 PN185 United States Postal Service

Robert M. Duncan, of Kentucky, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2025.


2019-01-16 PN182 Department of Homeland Security

William Bryan, of Virginia, to be Under Secretary for Science and Technology, Department of Homeland Security.


Health, Education, Labor, and Pensions

2019-07-17 PN969 Equal Employment Opportunity Commission

Keith E. Sonderling, of Florida, to be a Member of the Equal Employment Opportunity Commission for a term expiring July 1, 2024.


2019-07-17 PN968 Equal Employment Opportunity Commission

Charlotte A. Burrows, of the District of Columbia, to be a Member of the Equal Employment Opportunity Commission for a term expiring July 1, 2023.


2019-04-11 PN618 Federal Mediation and Conciliation Services

Richard Giacolone, of Virginia, to be Federal Mediation and Conciliation Director.


2019-01-16 PN174 Equal Employment Opportunity Commission

Sharon Fast Gustafson, of Virginia, to be General Counsel of the Equal Employment Opportunity Commission for a term of four years.


Indian Affairs

2019-06-26 PN901 National Indian Gaming Commission

E. Sequoyah Simermeyer, of Maryland, to be Chairman of the National Indian Gaming Commission for the term of three years.


Judiciary

2019-07-08 PN905 The Judiciary

Lee Philip Rudofsky, of Arkansas, to be United States District Judge for the Eastern District of Arkansas.


2019-07-08 PN904 Department of Justice

Kerry Lee Pettingill, of Oklahoma, to be United States Marshal for the Eastern District of Oklahoma for the term of four years.


2019-07-08 PN903 The Judiciary

R. Austin Huffaker, Jr., of Alabama, to be United States District Judge for the Middle District of Alabama.


2019-06-24 PN898 The Judiciary

Justin Reed Walker, of Kentucky, to be United States District Judge for the Western District of Kentucky.


2019-06-24 PN897 The Judiciary

Eleni Maria Roumel, of Maryland, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years.


2019-06-24 PN896 The Judiciary

Halil Suleyman Ozerden, of Mississippi, to be United States Circuit Judge for the Fifth Circuit.


2019-06-24 PN895 Department of Justice

W. Stephen Muldrow, of Puerto Rico, to be United States Attorney for the District of Puerto Rico for the term of four years.


2019-06-24 PN894 The Judiciary

John Fitzgerald Kness, of Illinois, to be United States District Judge for the Northern District of Illinois.


2019-06-24 PN893 The Judiciary

Daniel Z. Epstein, of Texas, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years.


2019-06-12 PN856 The Judiciary

Kevin Ray Sweazea, of New Mexico, to be United States District Judge for the District of New Mexico.


2019-06-12 PN855 Department of Justice

Fernando L. G. Sablan, of Guam, to be United States Marshal for the District of Guam and concurrently United States Marshal for the District of the Northern Mariana Islands for the term of four years.


2019-06-12 PN853 The Judiciary

David B. Barlow, of Utah, to be United States District Judge for the District of Utah.


2019-06-05 PN835 Department of Justice

Kenneth Charles Canterbury, Jr., of South Carolina, to be Director, Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms, and Explosives.


2019-05-13 PN728 Department of Justice

Peter M. Vito, of New York, to be United States Marshal for the Western District of New York for the term of four years.


2019-05-13 PN721 Department of Justice

Vincent F. DeMarco, of New York, to be United States Marshal for the Eastern District of New York for the term of four years.


2019-02-25 PN412 Department of Justice

Michael D. Baughman, of Pennsylvania, to be United States Marshal for the Western District of Pennsylvania for the term of four years.


2019-02-06 PN375 The Judiciary

Mark C. Scarsi, of California, to be United States District Judge for the Central District of California.


2019-02-06 PN374 The Judiciary

Jeremy B. Rosen, of California, to be United States District Judge for the Central District of California.


2019-02-06 PN371 The Judiciary

Patrick J. Bumatay, of California, to be United States District Judge for the Southern District of California.


2019-02-06 PN369 The Judiciary

Stanley Blumenfeld, of California, to be United States District Judge for the Central District of California.


2019-01-23 PN235 The Judiciary

Thomas Marcelle, of New York, to be United States District Judge for the Northern District of New York.


2019-01-23 PN229 The Judiciary

Philip M. Halpern, of New York, to be United States District Judge for the Southern District of New York.


2019-01-16 PN194 Department of Justice

Shannon Lee Goessling, of Florida, to be Director of the Violence Against Women Office, Department of Justice.


Rules and Administration

2019-01-16 PN197 Federal Election Commission

James E. Trainor III, of Texas, to be a Member of the Federal Election Commission for a term expiring April 30, 2023.