Skip Content
U.S. Flag
  
  

Privileged Nominations Received


This document identifies civilian nominations submitted by the President to the Senate for confirmation during the current congress pursuant to S. Res. 116, 112th Congress.
Total: 9 Nominations
XML


2019-10-30 PN1248 Department of Health and Human Services

Sarah C. Arbes, of Virginia, to be an Assistant Secretary of Health and Human Services.


2019-09-19 PN1104 National Foundation on the Arts and the Humanities

Robert Joseph Kruckemeyer, of Texas, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2022.


2019-05-23 PN797 Harry S Truman Scholarship Foundation

Stephen R. Bough, of Missouri, to be a Member of the Board of Trustees of the Harry S Truman Scholarship Foundation for a term expiring December 10, 2021.


2019-01-16 PN85 Federal Supplementary Medical Insurance Trust Fund

James B. Lockhart III, of Connecticut, to be a Member of the Board of Trustees of the Federal Supplementary Medical Insurance Trust Fund for a term of four years.


2019-01-16 PN84 Federal Old-Age and Survivors Insurance Trust Fund

James B. Lockhart III, of Connecticut, to be a Member of the Board of Trustees of the Federal Old-Age and Survivors Insurance Trust Fund and the Federal Disability Insurance Trust Fund for a term of four years.


2019-01-16 PN83 Federal Hospital Insurance Trust Fund

James B. Lockhart III, of Connecticut, to be a Member of the Board of Trustees of the Federal Hospital Insurance Trust Fund for a term of four years.


2019-01-16 PN82 Social Security Advisory Board

Jason J. Fichtner, of the District of Columbia, to be a Member of the Social Security Advisory Board for a term expiring September 30, 2024.


2019-01-16 PN72 Metropolitan Washington Airports Authority

William Shaw McDermott, of Massachusetts, to be a Member of the Board of Directors of the Metropolitan Washington Airports Authority for a term expiring May 30, 2024.


2019-01-16 PN59 Metropolitan Washington Airports Authority

Alan E. Cobb, of Kansas, to be a Member of the Board of Directors of the Metropolitan Washington Airports Authority for a term expiring November 22, 2023.